OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Novinka „Autotheism“ amerických deathmetalových autorit THE FACELESS je velmi příjemné překvapení. Čekal jsem, že po úspěchu „Planetary Duality“ natočí kapela ještě zběsilejší a namakanější tech-death komplikovanost, ale ono ne. Američané naopak deathmetalovou oblast na albu celkem často opouštějí a posouvají se do míst, která jsou mnohem více Hudba v tom obecně zažitém slova smyslu.
Toto tvrzení opírám zejména o úvodní, dvacetiminutovou suitu „Autotheist Movement I-III“, která se rozkládá takřka přes polovinu CD, a představuje v kontextu dosavadní tvorby skutečnou změnu. Megalomansky pojatá kompozice je totiž deathmetalová sotva z poloviny a zbytek je vyklidněný, melodický rock, říznutý soft-progresivním preludováním. To samozřejmě může být pro fanoušky prvních dvou alb trnem v uchu, pro mě je to však příjemné osvěžení a důkaz toho, že kapela není svázána předsudky a je schopna jít dál.
Přednosti nahrávky spočívají dle mého v tom, že elementy jako saxofon, klavír, hammondy, smyčce, čistý zpěv či monstrózní kytarová sóla jsou s deathmetalovou destrukcí spojené naprosto přirozeně a výsledkem není laciný symfonický patos, ale vskutku osobitá a funkční fúze: death metal s lidskou tváří nebo jednoduše melodický death. Ne však ten tzv. švédský, žádní IN FLAMES nebo SOILWORK, na to je „Autotheism“ místy stále soustředěný poslech vyžadující řežba, ovšem zase ne tak ostrá jako jsou třeba ORIGIN. Album je technické, avšak žádná pidlikačka jako SPAWN OF POSSESSION nebo EXIVIOUS. Zkrátka plynulé, melodické, harmonické a přitom však stále deathmetalové, skýtající šanci, že jej vstřebá i vaše tímto druhem hudby jinak zcela opovrhující manželka.
Je samozřejmě ošklivé, že „umělecký šéf“ Michael Keene od minulého alba vyházel skoro všechny své spoluhráče a obklopil se jinými, ale nekompromisní přístup se mu, zdá se, vyplácí, neboť jeho „dítě“ roste. Principál čerpá sebejistě ze všech možných žánrů a nemá při tom dokonce ani problém přehrávat motivy vypůjčené od jiných kapel či zpívat text „I have realized and I am God…“, ale ono mu to, frackovi, funguje a všechny zdánlivě nesouvisející díly mu do sebe zapadají jako puzzle. Na svá bedra si (krom skládání, produkce a kytary) přihodil ještě úctyhodnou porci zpěvu, což znamená, že aktuálně je ve stáji THE FACELESS poměr čistý vokál vs. deathmetalový murmur zhruba 50 na 50. V této souvislosti musím nicméně konstatovat, že jde o krok správným směrem a souznění obou vokálů je další devízou novinky.
V druhé polovině alba bohužel výletů vně žánru ubývá a kapela mnohem více naplňuje představy svých starých příznivců, stále se ovšem jedná o death metal s mohutným přesahem jinam. Nebojím se dokonce ani srovnání např. s milníky typu „Blackwater Park“ od OPETH nebo „Great Misdirect“ od BTBAM, ale zrovna tak se mi vybavuje letošní „A Perfect Absolution“ francouzských GOROD, kteří si (dle mého) kladli podobné cíle, a docela bych si vsadil na to, že mohli být pro Michaela inspirací.
THE FACELESS se tedy vydávají zdolávat nové mety a je jasné, že ortodoxní death fans budou remcat. Věřím ovšem, že pokud mají zdravý rozum, tak to nakonec poberou. Stejně tak ovšem věřím, že album ocení i nedeathmetalisté, neboť jeho muzikálnost je jasně srozumitelná pro všechny fanoušky tvrdé muziky. Netroufám si tvrdit, že „Autotheism“ je nahrávka vyloženě přelomová nebo revoluční, ale přesto ji hodnotím vysoko. Dokonce se nebojím zařadit ji mezi nejlepší alba, co se na metalové scéně za poslední roky urodila.
Mix technického death metalu a uvolněného, melodicko-progresivního preludování. Pravověrní deathmetalisté budou pindat, ale nevěřte jim. Je to super!
9 / 10
Michael Keene
- zpěv, kytara, klávesy
Wes Hauch
- kytara
Evan Brewer
- basa
Lyle Cooper
- bicí
Geoffrey Ficco
- zpěv
1. Autotheist Movement I: Create
2. Autotheist Movement II: Emancipate
3. Autotheist Movement III: Deconsecrate
4. Accelerated Evolution
5. The Eidolon Reality
6. Ten Billion Years
7. Hail Science
8. Hymn Of Sanity
9. In Solitude
In Becoming A Ghost (2017)
Autotheism (2012)
Planetary Duality (2009)
Akeldama (2006)
Demo (2006)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Sumerian
Stopáž: 40:56
Produkce: Michael Keene
Studio: Keene Machine Studios, Hollywood, CA
Po tom co většinu členů THE FACELESS smetl uragán personálních změn, snad nikdo nemohl čekat, že nová deska bude přímým následovníkem vynikajícího alba „Planetary Duality“. THE FACELESS na novince ztrácejí svoji death metalovost, důraz a tvrdost. Jejich místo nahrazují epické sólové vyhrávky, klávesové malovánky a hlavně pak i ve velké míře melodické zpěvy. Některá místa jsou díky tomu velmi silná a téměř pattonovská, třeba geniálně zaranžované „God dis dead“ v „Autotheist Movement III: Deconsecrate“. THE FACELESS ale díky tomu již asi nikdy nebudou technickým death metalovým válcem. V mnohých ohledech se jejich bárka přibližuje například k takovým CYNIC nebo ještě citelněji k metalovému profesorovi Devinu Townsendovi. Nutno říci, že první třískladbová koncepční část je mnohem propracovanější než zbytek alba. Za tu výplň na chvostu desky snižuji hodnocení o bod.
Aj keď sa THE FACELESS ešte nepodarilo udržať na death metalovú kapelu pomerne veľkú štýlovú bohatosť pevne v rukách, nestoja na mieste a nadviazali na "Planetary Duality" so vztýčenou hlavou. Ak sa nezľaknú zdesených reakcií ortodoxných fanúšikov a budú pokračovať vo svojej vízii moderného metalu, môže sa nasledujúci album stať mílnikom tvrdej gitarovej hudby.
Možno paradoxne im však momentálne viac ide uvoľnený alternatívny prog metal, ako deathové sypačky. Každopádne s miernym odstupom jedna z tých originálnejších nahrávok, čo tento rok vznikli.
Před vydáním novinky bych jen horkotěžko uhodl, jakým směrem půjdou tihle THE FACELESS. Očekával jsem spíše ještě více ekvilibristickou, rychlejší, drtivější a šílenější formu technického death metalu, bravurně prezentovanou chlápky z SPAWN OF POSSESION. Jenže THE FACELESS zvolili cestu, po které letos kráčejí výborní souputníci z GOROD. To znamená, že sázejí na hudbu, operující na poli technického death metalu, okořeněnou elementy, jež s tímto stylem zase tak často nejsou spojovány. Saxofon v deathu, civilní vokální projev, kdo by to v podobných sférách čekal? Přitom výsledek je naprosto přirozený, křeče zbavený a prvních 20 minut je vážně k sežrání. Škoda jen, že stylovou otevřeností není tak hojně prostoupena i druhá polovina desky, ze které lze přece jenom mírně vycítit, jak si kluci z THE FACELESS nechali zadní vrátka nenápadně pootevřená. Po doznění „In Solitude“ tak zůstává na jazyku jediné nevyřčené. Zda jsme místo skvělé a po všech stránkách dotažené metalové desky nemohli v rukách třímat ještě něco víc.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.